biuro@pzssan.pl

SZEŚĆ KWALIFIKACJI NA ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W PYEONGCHANG 2018

Polski Związek Sportów Saneczkowych          Na posiedzeniu Zarząd Polskiego Związku Sportów Saneczkowych w dniu 18 grudnia br. trener kadry narodowej seniorów Marek Skowroński poinformował o zdobyciu przez reprezentantów Polski sześciu kwalifikacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang w lutym 2018 r. Oficjalnie tę informację w dniu 20.12.br potwierdziła Światowa Federacja Saneczkowa FIL w liście do Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Republice Korei w konkurencjach na torze lodowym Polskę będą reprezentowali: panie Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn (obie z UKS Nowiny Wielkie), panowie Maciej Kurowski (KS „Śnieżka” Karpacz) i Mateusz Paweł Sochowicz (AZS AWF Katowice) oraz dwójka Wojciech Jerzy Chmielewski (MKS  „Karkonosze” Jelenia Góra, uczestnik programu „Team 100” MSiT) i Jakub Kowalewski (KS „Śnieżka” Karpacz). Jest to niewątpliwie duży sukces polskich saneczkarzy, którzy w roku bieżącym w zawodach Pucharu Świata zanotowali dobre wyniki i stabilizację formy. Po zawodach w Innsbrucku, Winterbergu, Altenbergu, Calgary i Lake Placid zawodnicy Kadry Narodowej Seniorów uzyskali następujące miejsca:

 

Jedynki kobiet: Ewa Kuls-Kusyk-24 poz. - 87 pkt., Natalia Wojtuściszyn - 25 poz. - 78 pkt.;

Jedynki mężczyzn: Maciej Kurowski - 28 poz. - 71 pkt, Mateusz Sochowicz - poz. 34- 52 pkt.;

Dwójki mężczyzn: Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski - 15 poz. - 188 pkt.

 

Po pięciu zawodach Pucharu Narodów FIL:

Jedynki kobiet: Ewa Kuls-Kusyk - 11 poz. - 155 pkt., Natalia Wojtuściszyn - 12 poz. - 146 pkt;

Jedynki męźczyzn:.Maciej Kurowski - 14 poz. - 140 pkt., Mateusz Sochowicz - 20 poz. - 111 pkt.

Ponadto znajdująca się na 22 miejscu dwójka Artur Petyniak– Adam Wanielista wypełnili częściowo normy punktowe. Dwójka ta ma nadal szanse udziału w IO w przypadku:

1/ Kontuzji naszej czołowej dwójki,

2/ Nie zgłoszenia do udziału w IO 2018 którychkolwiek 2 dwójek zajmujących miejsca przed naszą dwójką.

3/ Warunek dodatkowy, który musi spełnić ta dwójka, aby móc wziąć udział w IO 2018 w przypadku zaistnienia którejkolwiek z w/w  sytuacji to jej udział w minimum 2 zawodach pucharowych po 1 stycznia 2018.

 

Zarząd Polskiego Związku Sportów Saneczkowych korzystając z okazji pragnie bardzo serdecznie podziękować Ministerstwu Sportu i Turystyki i Instytutowi Sportu  za okazaną pomoc i zapewnienie środków finansowych z „Program przygotowania zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz przygotowania i udział w mistrzostwach świata i Europy w sportach olimpijskich w 2017 roku”, które pozwoliły zrealizować cały zaplanowany program szkolenia na torach lodowych w Austrii, Łotwie, Niemczech i Norwegii oraz zapewnić starty w zawodach Pucharu Świata, podczas  których nasi zawodnicy, swoimi dobrymi wynikami, zdobyli kwalifikacje na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang.

 

 

 

 

Wypowiedzi z czatu

~kibic sanek:

Gratulacje dla czołowego działacza w Polskim Hokeju i Saneczkarstwie. Napewno będzie wiele zmian. Zawodnikom i trenerom dużo cierpliwości i optymizmu.

Foto