biuro@pzssan.pl

Historia

Polski Związek Sportów SaneczkowychKrynica Zdrój kolebką polskiego saneczkarstwa

To tutaj założono w 1909 roku pierwszą sekcję saneczkarstwa w klubie sportowym Makabi. Pięć lat później, w 1914 r. polska reprezentacja wzięła udział w Mistrzostwach Europy w saneczkarstwie. 
Po I wojnie światowej podjęto decyzję o budowie toru saneczkowego na stokach Góry Parkowej. Gorącym orędownikiem inwestycji był profesor Edward Chodzicki, którego ideą było harmonijne wtopienie terenów sportowych w zieleń. Z planów sporządzonych w 1927 r. wynika, że zamierzano wybudować aż 2 tory saneczkowe.

Tor saneczkowy w Krynicy oddano do użytku w 1929 r. Rok później odbyły się tu pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie. Od 1930 r. Krynica Zdrój była stolicą polskiego saneczkarstwa przez 20 lat. Organizowano tu imprezy o randze mistrzostw Europy i świata.

 • 1930 - Powstaje Sekcja Saneczkarstwa przy Polskim Związku Narciarskim Pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju; na podium stanęli Bronisław Witkowski, Stefan Szerauc i Stanisław Raczkiewicz z KTH w Krynicy-Zdroju
 • 1935 - Pierwsze Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju
 • 1938 - Nowa wieża rozbiegowa na torze saneczkowym w Krynicy-Zdroju
 • 1951 - Powstaje Sekcja Saneczkowo – Bobslejowa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej
 • 1955 - Polska bierze udział w Mistrzostwach Świata w saneczkarstwie
 • 1958 - Pierwsze Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju, w których reprezentanci Polski zdobyli 7 na 9 możliwych do zdobycia medali
 • 1957 - Powstaje Polski Związek Portów Saneczkowych
 • 1962 - Drugie Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju
 • 1979 - Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju

Tor saneczkowy w Krynicy wielokrotnie przebudowywano, jednak w latach osiemdziesiątych jego stan uległ dużemu pogorszeniu. W 2008 roku rozpoczęto przebudowę obiektu. W tej chwili trwają prace przygotowawcze do budowy sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego. Obiekt ma zostać oddanych do użytku w listopadzie 2010 r. Na 2011 r. planowane jest rozegranie tu Mistrzostw Puchar Świata w Saneczkarstwie.

Najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki:

 • Jerzy Wojnar – dwukrotny mistrz i wicemistrz świata
 • Ryszard Pędrak-Janowicz – mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata
 • Barbara Piecha – mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw świata
 • Maria Semczyszak – mistrzyni świata.

Obecnie naszą reprezentantką w saneczkarstwie jest Ewelina Staszulonek, Mistrzyni Polski 2005. Zawodniczka klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra, startuje w konkurencji jedynek. W 2006 r. uczestniczyła w zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie zajęła 15. miejsce. Rok później wywalczyła 16 miejsce na Mistrzostwach Świata 2007 na torze w Igls, a w tym roku 13 miejsce na Mistrzostwach Świata w Lake Placid (6 lutego 2009 r.). Ewelina Staszulonek jest 9 zawodniczką w klasyfikacji końcowej sezonu Pucharu Świata 2008/2009.

Saneczkarstwo


Tor saneczkarski w Calgary


Pozycja saneczkarza w trakcie jazdy
Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi.
Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.
Są rozgrywane na torach sztucznych:

Rozwojem saneczkarstwa na świecie kieruje założona w 1957 Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (Federation Internationale de Luge de Course - FIL), w Polsce - Polski Związek Sportów Saneczkowych, założony w 1957 r. jako kontynuacja założonej w 1930 r. Sekcji Saneczkarskiej przy Polskim Związku Narciarskim.


W Polsce[edytuj]

Kolebką polskiego saneczkarstwa jest Krynica-Zdrój. W 1909 roku powstała pierwsza sekcja saneczkarska przy klubie sportowym Makabi w Krynicy, w 1914 roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach Europy. Po I wojnie światowej podjęto decyzję o budowie toru saneczkowego na stokach Góry Parkowej w Krynicy. Tor został oddany do użytku w 1929 roku, w 1938 roku na szczycie Góry Parkowej wybudowano betonową wieżę rozbiegową. Tor był wielokrotnie przebudowywany, w latach osiemdziesiątych popadł w ruinę. W 2008 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowo–bobslejowoskeletonowego.
Od 1930 roku Krynica stała się stolicą polskiego saneczkarstwa na 20 lat. Po II wojnie światowej saneczkarstwo zaczęło się rozwijać na Dolnym Śląsku, głównie w Karpaczu, gdzie w 1950 roku wybudowano nowoczesny tor sankowo-bobslejowy, także w Szklarskiej Porębie i Jakuszycach.
Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1930 roku w Krynicy. Pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Bronisław Witkowski, a razem z nim na podium stanęli klubowi koledzy z KTH KrynicaStefan Szerauc i Stanisław Rączkiewicz.
W Polsce organizowane były imprezy o randze mistrzostw Europy i świata:

 • 1935 – Mistrzostwa Europy w Krynicy
 • 1958 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
 • 1962 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
 • 1965 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Karpaczu
 • 1979 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Krynicy
 • 1985 - Mistrzostwa Europy w Szczyrku na torze naturalnym

Wielkim sukcesem polskiego saneczkarstwa zakończyły się mistrzostwa z 1958 roku, podczas których reprezentanci Polski zdobyli 7 na 9 możliwych do zdobycia medali.
Najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki:

Za najlepszych saneczkarzy w historii tej dyscypliny uważani są Georg HacklArmin Zöggeler i Hans Rinn, a wśród kobiet Sylke OttoMargit Schumann i Steffi Walter-Martin[potrzebny przypis].
Obecnie saneczkarstwo w Polsce jest uprawiane w Bielsku-BiałejGołdapiJeleniej GórzeKarpaczuKrynicy-ZdrojuNowinach WielkichNowym SączuSopotni MałejSzczyrku.

 

Saneczkowo-bobslejowo-skelatonowy w Krynicy Zdrój

INFORMACJA PRASOWA

Powstaje tor saneczkowo – bobslejowo – skeletonowy w Krynicy-Zdroju
Pierwszy nowoczesny tor saneczkowy w Polsce zgodny ze standardami Unii Europejskiej i międzynarodowych federacji sportowych FIL i FIBT

 

Kraków, 1 czerwca 2009 roku - Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy sztucznie mrożonego toru saneczkowo - bobslejowo - skeletonowego w Krynicy Zdrój. Obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie 2010 roku. Na 2011 rok planowane jest rozegranie tu Pucharu Świata w Saneczkarstwie.

 

Nowoczesny saneczkowo - bobslejowo - skeletonowy powstanie na zboczu Góry Parkowej i będzie przebiegał w ok. 70 proc. po trasie zabytkowego toru saneczkowego powstałego w 1927 r. Całkowita planowana długość nowego toru to 1820 m, a długość od startu do mety będzie wynosić 1613 m. Będzie to trzeci pod względem długości tor na świecie po torach w Nagano i St. Moritz. Maksymalną prędkość, jaką rozwiną na nim zawodnicy, szacuje się na 135 km/h. Strefa hamowania to 300 m.

tor saneczkowy w krynicy - start

Na świecie jest obecnie kilkanaście lodowych torów saneczkowo – bobslejowo – skeletonowych, takich, jaki powstaje w Krynicy. Wśród nich m.in. Cezano we Włoszech, Altenberg i Winterberg w Niemczech, Sigulda na Łotwie, Sankt Moritz w Szwajcarii, Lillehammer w Norwegii, Igls w Austrii, La Plagne we Francji, w tej chwili jest budowany taki obiekt w Moskwie, jest sześć lodowych torów w Ameryce Północnej. Wszystkie wykonane w technologii sztucznie mrożonego toru z zachowaniem wszelkich możliwych wymogów dotyczących ochrony środowiska i zabezpieczeń środowiskowych.

- Modernizacja legendarnego toru w Krynicy Zdrój i przekształcenie go w nowoczesny obiekt saneczkowo – bobslejowo – skeletonowy jest szansą na renesans dyscyplin sportów saneczkowych w naszym kraju, - mówi Jan Błoński, prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. – Teraz, nie mając własnego obiektu, polscy saneczkarze muszą jeździć trenować do Siguldy czy Lillehammer. Dysponując mrożonym torem możemy się spodziewać, że to do Polski przyjeżdżać będą sportowcy z Litwy, Łotwy, Węgier, Rosji, Ukrainy, Słowacji czy Rumunii. Powstanie w Krynicy nowoczesnego toru stworzyłoby nowe miejsce treningowe dla zawodników z całego regionu Europy Środkowowschodniej. Dodatkowym atutem przemawiającym za modernizacją toru jest deklaracja Międzynarodowej Federacji Sportów Saneczkowych, że w momencie gdy obiekt powstanie, to w Krynicy będą lokowane wydarzenia rangi mistrzostwa Europy i Świata, w tym corocznie zawody Pucharu Świata.

Kompleks stanowi również ogromny potencjał dla rozwoju Krynicy. Znane uzdrowisko będzie słynąć nie tylko z właściwości leczniczych, ale również stanie się centrum sportów zimowych. Dzięki rozgrywaniu prestiżowych zawodów na poziomie pucharu Europy i świata, Krynica znów zasłynie na arenie międzynarodowej. Zwiększy się atrakcyjność turystyczna miejscowości, nastąpi rozwój lokalnego biznesu. Tory saneczkowo – bobslejowo - skeletonowe nie tylko skupiają dyscypliny sportu związane z saneczkarstwem, ale też tworzą centra turystyczno-rekreacyjne. Generują inny typ funkcjonowania ośrodka, nadają nowego kolorytu miejscowości, w której są zlokalizowane. Poza formalnymi zawodami sportowymi obiekty te są miejscem organizowania bardzo różnych form rozrywek o charakterze masowo-sportowym, i to zarówno w lecie jak i zimie.

Sztucznie mrożone tory saneczkowe dodatkowo są dużą atrakcją turystyczną dla regionu. Każdy turysta może przejechać się w ramach rozrywki sankami lub bobslejem za odpowiednią opłatą. Obiekty stanowią znaczące źródło zysku. W Europie Zachodniej jeden amatorski zjazd sankami kosztuje ok. 10 euro, za przejazd bobslejem trzeba zapłacić nawet 50 euro. Obok torów tworzone jest odpowiednie zaplecze, powstają hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu, szkoły nauki jazdy. Powstają firmy proponujące nowe usługi np. taxi-bob, czyli zjazd bobslejem z doświadczonym trenerem. Kurorty turystyczne starają się przyciągnąć nowych amatorów tego sportu oferując im dodatkowe atrakcje np. możliwość zjazdów w nocy na sztucznie oświetlonych torach.

- Utrzymanie toru na przykład w Koenigsee kosztuje 250 tys. euro. W całej Europie zjazd jednego saneczkarza kosztuje 20 euro, bobslejowej dwójki 40 euro, czwórki 50 euro. Musimy to płacić wszyscy niezależnie gdzie jesteśmy. Wystarczy 12 500 ślizgów saneczkarzy i jest kwota potrzebna na utrzymanie toru. Na wspomnianych torze w Koenigsee oddaje się 30-36 tys. ślizgów w ciągu sezonu - mówi trener polskiej kadry olimpijskiej i narodowej saneczkarzy Marek Skowroński.

Władze samorządowe Krynicy Zdrój rozpoczęły przygotowania do inwestycji w 2005 r. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, przed podjęciem decyzji o modernizacji toru zlecono szereg badań i opracowań analitycznych. Zespoły pod kierunkiem uznanych naukowców w dziedzinie geologii i hydrologii wykonały ekspertyzy hydrologiczną oraz geologiczną. Następnie sporządzono projekt prac inżynierskich z wytycznymi, jakie warunki muszą zostać spełnione w celu zabezpieczenia bogactw mineralnych Góry Parkowej. Ministerstwa Sportu zdecydowało się na dotację w wysokości 30 mln zł, co stanowi prawie połowę kosztów budowy. W oparciu o projekt prac inżynierskich został wykonany projekt budowlany, który został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie wymagane w tym zakresie instytucje i wydano pozwolenie na budowę.

tor saneczkowy w krynicy zdrój

Od początku XX wieku Krynica była liczącym się na świecie ośrodkiem saneczkarstwa, w 1909 roku powstała pierwsza w Polsce sekcja saneczkarska w Krynicy, a w 1919 roku rozpoczęto budowę toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy. W roku 1935 odbyły się tam Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie. W latach 50-tych Krynica była światowym centrum tego sportu, miejscem powszechnie znanym i uznanym w środowisku. W momencie kiedy świat poszedł do przodu i zaczęto stosować coraz doskonalsze konstrukcje i urządzenia, Polska została w tyle. W efekcie dyscyplina sportu, która kiedyś była traktowana jako specyficznie polska, traciła na znaczeniu.

Wypowiedzi z czatu

~kibic sanek:

Gratulacje dla czołowego działacza w Polskim Hokeju i Saneczkarstwie. Napewno będzie wiele zmian. Zawodnikom i trenerom dużo cierpliwości i optymizmu.

Foto